Tuning samochodu

tuning samochoduKiedyś tuning samochodu kojarzony był wyłącznie z podnoszeniem jego sprawności, a więc głównie zwiększaniem mocy silnika, lepszym przyspieszeniem, zwiększonym momentem obrotowym itp. Mówiło się wówczas, że auto zostało podrasowane.

Obecnie tuning to ogólna nazwa zmian, mających na celu wyróżnienie swojego pojazdu spośród innych tej samej marki, be względu na to, czym właściwie miałby się różnić. Wystarczy więc wymienić tapicerkę czy klamki, albo dołożyć obszycie kierownicy i już można mówić, że auto zostało stuningowane optycznie.

Niektórzy w ramach tuningu przerabiają karoserię samochodu, wymieniają zderzaki, felgi i inne elementy stylistyczne. Uzyskane efekty bywają różne. Czasem budzą podziw, a czasem śmiech. Wszystko jest kwestią gustu.

Tuning optyczny reklamowany jest jako środek na podkreślenie własnej indywidualności. Wykonywany w warsztacie może zając nawet 4 dni, w zależności od ilości modyfikowanych elementów. Jeżeli planujemy wiele przeróbek, koszt może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Zanim jednak podejmiemy decyzję o takich modyfikacjach, dobrze się zastanówmy, aby zbyt „odjechany” wygląd auta nie stał się dla nas źródłem problemów.